۹ قانون طراحان مد برای ست کردن جوراب با کفش

برای کسانی که به تیپ و ظاهر خود اهمیت می‌دهند هیچ فرقی نمی‌کند که برای خرید کدام لباس به فروشگاه رفته باشند. آن‌ها همانقدر که برای انتخاب یک شلوار یا پیراهن حساسیت به خرج می‌دهند، برای خریدن جوراب نیز وقت می‌گذارند. افرادی که در نظر اغلب مردم خوش پوش یا خوش لباس هستند اعتقاد دارند که باید همه اجزای لباس‌هایی که به تن می‌کنند با هم هماهنگ باشد. این هماهنگی از جنس لباس‌ها آغاز و تا ترکیب رنگ و بافت آن‌ها پیش می‌رود. هیچ لباسی بی‌اهمیت نیست. حتی جوراب که اغلب اوقات در کفش بوده و به نظر دیده نشده و مورد توجه دیگران قرار نمی‌گیرد. انتخاب غلط جوراب و عدم هماهنگی آن با کفش و شلوار می‌تواند هارمونی یک تیپ بی‌نقص را به هم بزند. بنابراین برای ست کردن جوراب با کفش نیز قوانینی وجود دارد.

اگر به تیپ خود اهمیت می‌دهید یا دوست دارید از این به بعد این کار را بکنید، با ادامه این مطلب همراه ما باشید. قرار است در طی این مقاله نه‌چندان طولانی به شما بگوییم که قوانین ست کردن جوراب با کفش چیست؟
البته پیش از آغاز این بخش شاید بد نباشد به این نکته اشاره کنیم که آنچه در ادامه مطالعه خواهید کرد بیشتر از آن‌که قانون باشد، توصیه است. یعنی به‌هرحال شما مختارید که هر رنگ جورابی را با هر شلوار یا کفشی بپوشید. سلیقه شخصی موضوعی است که در بند هیچ قانونی قرار نمی‌گیرد. مطالب این مقاله بیشتر توصیه‌هایی است که از جانب طراحان مد و لباس مطرح شده است. ضمن آن‌که قوانین مربوط به ست کردن لباس‌ها بیشتر در خصوص آنچه باید در مجالس یا جلسات رسمی بپوشیم صدق می‌کنند. تیپ‌های اسپرتی که اغلب جوانان امروزی را در قالب آن‌ها می‌بینیم تقریباً از هر نظر انتخاب‌های آزادانه‌ای به افراد می‌دهد که تقریباً هیچ قانونی برای آن‌ها نمی‌توان وضع کرده و تماماً سلیقه و انتخاب‌های شخصی است.

۱- با هیچ شلوار یا کفشی جوراب سفید نپوشید

جوراب سفید یکی از پرمصرف‌ترین پوشینه‌های تمام دنیا است. بنابراین شاید این مورد به‌عنوان قانون شماره یک ست کردن جوراب با کفش یا شلوار کمی عجیب به نظر برسد. اما حقیقت دارد.

پوشیدن جوراب سفید با شلوارهای بلند، فارغ از این‌که جنس شلوار چیست؟ یا این‌که استایل شلوار، اسپرت یا مجلسی است؟ و با هر مدل کفشی، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. طراحان مد معتقدند که جوراب سفید با ساق متوسط یا سه ربع تنها مناسب زمان‌هایی است که با شلوارک و کتونی در حال ورزش کردن باشید. در غیر این صورت امکان ندارد که بتوانید شلوار یا کفش خود را با جوراب سفید طوری هماهنگ کنید که همه چیز شیک و اصولی به نظر برسد.

تنها شرایطی که در آن مجاز به پوشیدن جوراب سفید هستید، به جز زمان‌هایی که در حال ورزش کردن هستید، وقتی است که شلوار و کفشتان نیز کاملاً سفید باشد. در غیر این صورت اگر طالب شیک پوشی هستید و زیاد جوراب سفید می‌خرید، بهتر است این رویه را عوض کنید.

۲- جوراب را با شلوارتان ست کنید، نه با کفش

شاید از این توصیه هم متعجب شده باشید، اما صحت دارد. تلاش برای ست کردن جوراب با کفش اشتباه است. قوانین مد میگویند که جوراب باید با شلوار هماهنگ باشد، نه کفش. بنابراین هنگامی‌که می‌خواهید از قفسه فروشگاه، جوراب مناسب انتخاب کنید، در نظر داشته باشید که این جوراب قرار است با کدام شلوار پوشیده شود.

البته می‌توان موقع لباس پوشیدن دقت به خرج داده و طوری شلوار خود را انتخاب کنید که علاوه بر شلوار، ست کردن جوراب با کفش نیز امکان پذیر باشد. اما به صورت کلی در قوانین تیپ‌های رسمی و کلاسیک این شلوار است که جوراب را باید از نظر رنگ و طرح با آن هماهنگ کرد.

۳- با کفش مجلسی و تیپ‌های رسمی، جوراب ساق کوتاه نپوشید

هدف شما از پوشیدن جوراب چیست؟ آیا قصدتان این است جوراب تنها از ساییده شدن کف پا به کفی کفش جلوگیری کند؟ خب این دلیل کافی و موجهی برای پوشیدن جوراب نیست. حتی اگر با هدف بهره‌گیری از نقش محافظتی جوراب از پا، آن را می‌پوشید، باید انتخاب درستی داشته باشید.

پوشیدن جوراب ساق کوتاه، یعنی ساقی که اندازه آن تا زیر مچ پا باشد، نه برای آقایان توصیه می‌شود، نه برای خانم‌ها. جوراب باید علاوه بر کف، از مچ پا نیز محافظت کند. همچنین باید پا را گرم نگه دارد. ضمن آن‌که دیده شدن موی پا از پاچه شلوار اصلاً صحنه جذابی نیست.

بنابراین اگر تا به حال از جوراب ساق کوتاه استفاده می‌کردید، آن را فراموش کنید. بهتر است در اولین فرصت برای خرید جوراب با کیفیت ساق بلند اقدام کنید. به ویژه اگر قصد دارید تیپ شما یک تیپ رسمی و کلاسیک باشد، به هیچ عنوان نباید جورابی بپوشید که هنگام نشستن یا پا روی پا انداختن، ساق پایتان دیده شود.

جوراب‌های ساق کوتاه تنها مناسب کفش‌های کالج مردانه یا کفش‌های اصطلاحاً عروسکی زنانه‌ای است که با آن شلوارهای نسبتاً کوتاه پوشیده می‌شود. در غیر این صورت جوراب ساق کوتاه نه مناسب پوشیده شدن با کفش و تیپ‌های رسمی است و نه حتی مناسب پوشیده شدن با کتونی

۴- رنگ جوراب خود را در یک طیف با رنگ شلوارتان انتخاب کنید

یکی از مهم‌ترین قوانین مد در خصوص ست کردن لباس‌ها این است که اجزای لباس شما باید در یک طیف رنگی باشد. به این معنی که اگر شلوار شما قهوه‌ای سوخته است، هوشمندانه‌تر آن است که جورابتان هم طیف با رنگ قهوه‌ای باشد، نه دقیقاً قهوه‌ای سوخته و درست هم رنگ شلوارتان. در حقیقت شلوار و جوراب از نظر رنگ باید سایه روشن یا مکمل یکدیگر باشند.

بنابراین بهتر است برای ست کردن جوراب با شلوار، ابتدا شلوار مورد نظر خود را بپوشید، سپس از سبد جوراب‌هایتان جورابی که نزدیک‌ترین رنگ به شلوارتان دارد را انتخاب کنید. مثلاً برای یک شلوار سورمه‌ای تیره، پوشیدن جورابی به رنگ آبی تیره پیشنهاد می‌شود. یا برای یک شلوار طوسی، جورابی به رنگ نوک مدادی. همچنین اگر جوراب طرح دار می‌پوشید، بهتر است رنگ یکی از اجزای طرح جوراب با شلوارتان هم خوانی داشته باشد.

۵- حداقل شلوار و جوراب را هم رنگ انتخاب کنید

اگر در شما تمایلی برای حساسیت به خرج دادن روی انتخاب اجزای لباسی که می‌پوشید وجود ندارد، یا به اندازه کافی برای این کار وقت یا پول ندارید، مطمئن‌ترین راه برای ست کردن جوراب با شلوار، انتخاب جوراب هم رنگ شلوار است. این شیوه مطمئن‌ترین راه برای ایجاد هماهنگی بین اجزای ترکیب لباسی است که می‌پوشید.

استایل گرانج (Grunge) چیست؟ به نظر شما ایده شلوار جین های پاره شده که امروزه متداول است، از کجا آمده است؟ چنانچه به دنیای مد و استایل های مختلف علاقه مند باشید، احتمالاً حداقل یک بار به عبارت “استايل گرانج” برخورده اید در مقاله “استایل گرانج (Grunge) چیست” اطلاعات کامل استایل گرانج رو قرار دادیم که بهتون پیشنهاد می کنم حتما بخوانید
۶- هم شلوار و هم جوراب را طرح دار نپوشید

توضیح این قانون بسیار ساده است. اگر شلوار شما راه‌راه است یا طرح دارد، جورابتان باید ساده باشد. همچنین اگر شلواری می‌پوشید که هیچ طرحی ندارد یا اصطلاحاً بدون پترن Pattern است، می‌توانید از جوراب‌های طرح دار، راه‌راه یا چهارخانه استفاده کنید.
۷- اگر جوراب را با شلوار ست نمی‌کنید، آن را با سایر اجزای لباس هماهنگ کنید

اگر شلوار پاچه کوتاه می‌پوشید، یعنی شلواری که در حالت ایستاده هم بخشی از جورابتان دیده می‌شود، می‌توانید به جای ست کردن رنگ جوراب با شلوار، آن را با یکی دیگر از اکسسوری هایی که به تن دارید ست کنید. به طور مثال اگر سرآستین پیراهنی که به تن کرده‌اید از آستین کتتان بیرون میزند، می‌توانید رنگ جورابتان را با رنگ سرآستین پیراهنتان ست کنید.

همچنین ست کردن رنگ جوراب با کروات،کمربند، یا پارچه داخل جیب کت نیز یکی دیگر از شیوه‌های متداول و جذاب ست کردن اجزای لباس است.

۸- با تیپ‌های رسمی، جوراب شاد و طرح دار نپوشید

اگر قرار است به عنوان یک آقا کت و شلوار به تن کنید، بدون شک نباید از جوراب‌هایی با طرح‌های عروسکی یا رنگ‌های جیغ استفاده کنید. هر اندازه که رنگ و طرح انتخاب شده برای جورابتان هماهنگ با شلوار باشد یا با تلاش بسیار موفق به ست کردن جوراب با کفش مورد نظرتان شده‌اید، باز هم نباید این نکته را فراموش کنید که جوراب‌هایی که رنگ‌های جیغ یا طرح‌های پیچیده و کارتونی دارند مناسب تیپ‌های کلاسیک یا کت و شلوار نیستند.
۹- مهم‌ترین قانون! پوشیدن صندل با جوراب ممنوع

به عنوان آخرین و شاید مهم‌ترین قانون این مورد را به خاطر بسپارید که هرگز و تحت هیچ شرایطی نباید صندل را با جوراب پوشید. این قانون جهان شمول است. همچنین محدود به آقایان یا خانم‌ها نمی‌شود. اگر بنا به هر دلیل مجبور به پوشیدن جوراب هستید، پوشیدن صندل را فراموش کنید. و اگر پوشیدن صندل را دوست دارید باید بدانید که حتی نازک‌ترین جوراب‌ها نیز با صندل نباید پوشیده شوند.

admin
ارسال دیدگاه